A motorcycle and rider have a total mass equal to 375 kg. The rider applies the
ID: 1587443 • Letter: A
Question
A motorcycle and rider have a total mass equal to 375 kg. The rider applies the brakes, causing the motorcycle to accelerate at a rate of 6 m/s2. What is the net force on the motorcycle? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
4. In an experiment performed in a space station, a force of 95 N causes an object to have an acceleration equal to 5 m/s2. What is the object's mass? kg N lb N kg
5. The Kingda Ka roller coaster in New Jersey is the world's tallest ride of its kind. As the passenger cars are launched from rest at the start, they are accelerated uniformly to a speed of 57 m/s (128 mph) in just 3.5 s. (Assume the cars are launched in the positive horizontal direction. Indicate the direction with the sign of your answer where appropriate.)
a) What is the acceleration experienced by passengers on this ride in m/s2?
b) What is the acceleration experienced by passengers on this ride in g's?
c) If a certain passenger has a mass of 85 kg, what is the force that acts on him during the launch phase of this ride in newtons?
d) What is the force that acts on him during the launch phase of this ride in pounds.
6. A jet aircraft with a mass of 4,750 kg has an engine that exerts a force (thrust) equal to 59,900 N.
(a) What is the jet's acceleration when it takes off? (Give the magnitude.)
(b) What is the jet's speed after it accelerates for 9 s? (Assume it starts from rest.) (
c) How far does the jet travel during the 9 s? m/s2 g N lb m/s2 m/s m
7. An airplane is built to withstand a maximum acceleration of 7 g. If its mass is 1,340 kg, what size force would cause this acceleration?
8. A race car rounds a curve at 59 m/s. The radius of the curve is 422 m, and the car's mass is 675 kg. (Assume the car's speed remains constant. Take the radially inward direction to be positive. Indicate the direction with the sign of your answer.)
(a) What is the car's (centripetal) acceleration?
(b) What is it in g's?
(c) What is the centripetal force acting on the car? N m/s2 g N
Explanation / Answer
3)
The acceleration a = -6 m/s^2
The total mass of the system m = 375 kg.
The force is given by mass times the acceleration from Newton's 2nd law,
hence F = ma
F = 375*(-6) = -2250 N
4)
Mass = Force/acceleration
Mass m = 95/5 = 19 m/s^2
5) a) using v = u+at, we get a = v/t = 57/3.5 = 16.28 m/s^2
b) acceleration in g's will be a = 16.28/9.81 = 1.66 g
c) The force on the passenger = ma = 85*16.28 = 1383.8 N
d) Force in pounds = 1383.8*2.2 = 3044.36 pounds.
6) Force = 59900 N
Mass = 4750 kg
a) acceleration = Force/Mass = 59900/4750 = 12.61 m/s^2
b) speed = a*t = 12.61*9 = 113.5 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.