The current in the figure below is 0.72 A. (Let the internal resistance of batte
ID: 1587706 • Letter: T
Question
The current in the figure below is 0.72 A. (Let the internal resistance of battery 1 be
r1 = 1.2
and the internal resistance of battery 2 be
r2 = 1.5 .)
(a) Find the voltage drop Vab.
(b) Find the power dissipated in R.
(c) Find the useful electric power supplied by battery 2. (Note: Do not forget the internal resistance of battery 2.)
(d) Find the rate at which chemical energy is stored in battery 1. (Note: Do not include power dissipated in the internal resistor of battery 1 in your answer.)
Explanation / Answer
a) Vab = V2 + V1 - I (r1 + r2)
= 9 - 6 - .72 (1.2 + 1.5)
= 1.0156 V
b) Pab = Vab I
= 1.01566 (.72)
= 0.76032W
c) 9 - (.72* 1.5) = 8.892
8.20 * .72 =6.402 W
d) P = V I
= 6 * .72
= 4.32 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.