An airplane can travel through still air at 810 km/h. The pilot points the airpl
ID: 1587745 • Letter: A
Question
An airplane can travel through still air at 810 km/h. The pilot points the airplane due north. As soon as he takesoff, a wind blowing to the west at 65 km/h is encountered and blows the airplane off-course and the windcontinues throughout the flight. a.What is the plane’s velocity relative to the ground? b.If the plane flies over a boat which is traveling north in a still lake at 10 km/h, what is the plane’s velocityrelative to the boat? c.If the plane flies for 2.5 hours, what is its position (magnitude and direction) from the starting point?
Explanation / Answer
let unit vector in direction of north is j and in east direction is i and in west is -i and in soth it is -j
we assume all in X and Y plane
vp=810j ; vair =-65i
So vplane relative to eart =810j-65i
part b
vboat/earth=10j
so Vplane/boat=810j-65i-10j=800j-65i
part c
position of plane in 2.5 hour=v*t=2.5(810j-65i)=2025j-162.5i
magnitude=(20252+162.52)1/2=2031.509m from origin point
direction=tan-1(2031.509/162.5) =85.42 degree west to north
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.