An elevated catapult launches a ball with a velocity of 28.0 m/s, directed at an
ID: 1587849 • Letter: A
Question
An elevated catapult launches a ball with a velocity of 28.0 m/s, directed at an angle of 48° above the horizontal. The catapult is elevated vertically 6.0 m above the ground.
(a) What is the horizontal component of the ball's velocity when it launches?
m/s
(b) What is the vertical component of the ball's launch velocity?
m/s
(c) When does the ball land?
s
(d) How far away does the ball land, as measured horizontally from the ground under the catapult?
m
(e) At what time does the ball reach its highest point?
s
(f) When the ball is at its highest point, how far is it, as measured horizontally from the catapult?
m
(g) When the ball is at its highest point, how high is it relative to the ground?
m
Explanation / Answer
a) vix = vicos= 28cos48 = 18.74m/s
b) viy = visin =28sin48 = 20.8m/s
c) h= viy*t – 1/2gt^2
-6.0 = 20.8*t - 1/2*9.8*t^2 => t= 4.52s
d) X = vix*t = 28.74*4.52 = 129.9 m
e) At Hmax , vfy= 0
vfy = viy –gt
0 = 20.8 – 9.8*t => t= 2.12s
f) X= vix* = 18.74*2.12 = 39.73m
g) H = viy*t -1/2gt^2 = 20.8*2.12 – ½*9.8*2.12^2 = 22.07m
Hmax = 6.0 + 22.07 = 28.07m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.