A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the c
ID: 1588294 • Letter: A
Question
A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the car as a function of time is given by
v= [5.00m/s(0.0180m/s3)t2]i^ + [2.00m/s+(0.550m/s2)t]j^
1.
What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the velocity of the car at t = 7.46 s ?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
2.
What is the magnitude of the acceleration of the car at t = 7.46 s ?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
3.
What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the acceleration of the car at t = 7.46 s ?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part a )
tan^-1(y/x)
at t = 7.46
theta = tan^-1[(2 + 0.550*7.46)/ ( 5 - 0.0180 * 7.46^2)]
theta = 56.8 degree
part b )
a = dv/dt
a = -0.036t i + 0.550 j
at t = 7.46
a = -0.26856 i + 0.550 j
a = sqrt(ax^2 + ay^2)
a = sqrt(0.26856^2 + 0.550^2)
a = 0.612 m/s^2
part c )
theta = tan^-1(y/x)
theta = tan^-1(0.550/-0.26856)
theta = 116 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.