The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. T
ID: 1588476 • Letter: T
Question
The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The car slows uniformly with acceleration of -5.55 m/s2 for 4.50 s, making straight skid marks 64.1 m long, all the way to the tree. With what speed does the car then strike the tree?
A map suggests that Atlanta is d1 = 729 mi in a direction of 1 = 5.18° north of east from Dallas. The same map shows that Chicago is d2 = 561 miles in a direction of 2 = 21.0° west of north from Atlanta. Modeling the Earth as flat, use this information to find the displacement from Dallas to Chicago.
While exploring a cave, a spelunker starts at the entrance and moves the following distances. She goes 75.0 m north, 250 m east, 115 m at an angle 30.0° north of east, and 192 m south. Find the resultant displacement from the cave entrance. The figure below suggests the situation but is not drawn to scale. magnitude m direction ° south of eastA map suggests that Atlanta is d1 = 729 mi in a direction of 1 = 5.18° north of east from Dallas. The same map shows that Chicago is d2 = 561 miles in a direction of 2 = 21.0° west of north from Atlanta. Modeling the Earth as flat, use this information to find the displacement from Dallas to Chicago.
magnitude mi direction ° north of east of DallasExplanation / Answer
given data, a = -5.5 m/s^2
d = 64.1 m
t = 4.5 s
let vo is the initial speed of the car.
so, Apply, d = vo*t + 0.5*a*t^2
64.1 = vo*4.5 + 0.5*(-5.55)*4.5^2
vo = (64.1 + 0.5*5.55*4.5^2)/4.5
= 26.73 m/s
so, speed of the car when it hits the tree, v = vo + a*t
= 26.73 + (-5.5)*4.5
= 1.98 m/s <<<<<<<<<<<<<----------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.