Two swift canaries fly towards each other, each moving at 17.5 m/s relative to t
ID: 1588556 • Letter: T
Question
Two swift canaries fly towards each other, each moving at 17.5 m/s relative to the ground, each warbling a note of frequency 1775 Hz .
Part A
What frequency note does each bird hear from the other one?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What wavelength will each canary measure for the note from the other one?
SubmitMy AnswersGive Up
Two swift canaries fly towards each other, each moving at 17.5 m/s relative to the ground, each warbling a note of frequency 1775 Hz .
Part A
What frequency note does each bird hear from the other one?
f = HzSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What wavelength will each canary measure for the note from the other one?
= mSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Assume that the speed of sound is 340m/s. And that the wavelength stays the same (second question). The speed of sound is equal to the frequency times the wavelength.
The increase in the frequency will be proportional to the rate at which the canaries are approaching one another.
The wavelength is 340m/s / 1775Hz = 0.1915
So, 340m/s + 35m/s = frequency heard * 0.1915m, or f = 361m/s / 0.1915m = 1885Hz
lamda=0.1915 m
f= 1885Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.