Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hanging wire made of an alloy of nickel with diameter 0.07 cm is initially 2.7

ID: 1588578 • Letter: A

Question

A hanging wire made of an alloy of nickel with diameter 0.07 cm is initially 2.7 m long. When a 43 kg mass is hung from it, the wire stretches an amount 1.48 cm. A mole of nickel has a mass of 59 grams, and its density is 8.9 g/cm3. Based on these experimental measurements, what is Young's modulus for this alloy of nickel? Y = 2.04E11 Correct: Your answer is correct. N/m2 As you've done before, from the mass of one mole and the density you can find the length of the interatomic bond (diameter of one atom). This is 2.22 10-10 m for nickel. As shown in the textbook, the micro quantity ks,i (the stiffness of one interatomic bond) can be related to the macro property Y: ks,i = 6.011 Incorrect: Your answer is incorrect. N/m - Hey Guys. So I have one of the values correct, I just need the other one.

A hanging wire made of an alloy of nickel with diameter 0.07 cm is initially 2.7 m long. When a 43 kg mass is hung from it, the wire stretches an amount 1.48 cm. A mole of nickel has a mass of 59 grams, and its density is 8.9 g/cm3. Based on these experimental measurements, what is Young's modulus for this alloy of nickel? Y= 2.04E 11 N/m2 As you've done before, from the mass of one mole and the density you can find the length of the interatomic bond (diameter of one atom). This is 2.22 x 1010 m for nickel. As shown in the textbook, the micro quantity ks,/ (the stiffness of one of one atom). This is 2.22 × 10-10 m for nickel. As shown in the textbook, the micro quantity ks, i (the stiffness of one interatomic bond) can be related to the macro property Y: X N/m

Explanation / Answer

Given

  
nickel one mole mass 59 gm density 8.9 g/cm3

and Young's modulus Y = 2.04*10^11 N/m^2


to find the bond length d = (volume/total no of atoms)^1/3

                      = ((m/d)/(N))^1/3 , N avagadro number

                          = ((59.8.9)/(6.02*10^23))^1/3
                          =9.55*10^-8 cm/atom = 9.55*10^-10 m/atom

now stiffness of the inter atomic bond is = Y*d = 2.04*10^11*9.55*10^-10 = 194.82 N/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote