A thin, converging lens whose focal length is 81 cm is placed 5.4 m from a conve
ID: 1588590 • Letter: A
Question
A thin, converging lens whose focal length is 81 cm is placed 5.4 m from a convex spherical mirror whose focal length is ?51 cm (see figure below). For an object placed 1.1 m to the left of the lens, determine the location of the image formed by the mirror, the magnification of the image, and the nature of the image (real/virtual, upright/inverted, enlarged/reduced). Hint: Use the image formed by the lens as the object for the mirror.
(a) the location of the image formed by the mirror:
|distance| _______cm
(b) the magnification of the image _____
Lens MirrorExplanation / Answer
for the converging lens
1/f = 1/do + 1/di
1/81 = 1/110 + 1/di
1/di = 1/81 - 1/110
di = 307.2 cm = 3.072 m distance of image from converging lens.
now this image is object of convex mirror
so distance of object for convex mirror = 5.4 - 3.07 = 2.33 m = 233 cm
mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
1/di = 1/-51 - 1/233
di = - 41.84 cm { answer of a}
b)
magnificaton = - di/do = - (-41.84)/233 = 0.179
and hi/ho = -di/d
hi/ho = 0.179
so image of mirror is reduced.
magnification is positive so image is upright.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.