A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on ocean below.
ID: 1588800 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 34.0m above sea level, directed at an angle(theta) above the horizontal with an unknown speed (vo). The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 148.0m. Assuming that air friction can be neglected, calculated the value of the angle(theta). Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea level does the rock rise?
Explanation / Answer
dy = u*t + 1/2 *g*t^2
-34 = vo*sin(theta)*6 + 1/2 * 9.8 * 6^2
vo*sintheta = 35.067 m
for horizontal displacement
dx = (v+u)*t/2
148 = [(vo*costheta + vo*costheta)(6)]/2
vocostheta = 24.67 m/s
vosintheta/vocostheta = 35.067/24.67
theta = tan^-1(35.067/24.67)
theta = 54.87 degree
part b )
dy = ut + 1/2 * gt^2
-34 = vo*sin54.87 (6) - 1/2 * 9.8 * 6^2
vo = 29.02 m.s
part c )
hmax = vo^2 sin^2(theat)/2g
hmax = 28.74
h = 34 + 28.74 = 62.74 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.