A rocket has a mass 340(103) slugs on earth. Specify its mass in SI units, and i
ID: 1589106 • Letter: A
Question
A rocket has a mass 340(103) slugs on earth. Specify its mass in SI units, and its weight in SI units.
1) Specify mass of the rocket in SI units.
2) Specify weight of the rocket in SI units.
3) If the rocket is on the moon, where the acceleration due to gravity is gm= 5.30ft/s2, determine to three significant figures its weight in SI units.
4) Determine to three significant figures its mass on the moon in SI units.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
mass = 340(10^3) slugs
1 slug = 14.5938 kg
1)
mass of the rocket in SI units is
340(10^3) slugs = (340*10^3 slugs) * (14.5938 kg/1 slug) = 4.962*10^6 kg = 4.962 Gg
==============================
2)
weight of the rocket in SI units is
W = m*g = 4.962*10^6 kg * 9.81 m/s^2 = 48.677*10^6 kg.m/s^2 = 48.7 MN
=============================
3)
gm= (5.30 ft/s^2 )(0.3048 meters/ft) = 1.615 m/s^2
W = m*gm = (4.962*10^6 kg )* (1.615 m/s^2) = 8.014*10^6 N = 8.014 MN
=============================
4)
mass on the moon in SI units = 4.962*10^6 kg = 4.962 Gg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.