A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 1589371 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 12.5 pC . The inner cylinder has a radius of 0.450 mm , the outer one has a radius of 7.00 mm , and the length of each cylinder is 19.0 cm .
a)What is the capacitance? Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space.
b)What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
Explanation / Answer
(a) capacitance C = [2*pi*Eo*L]/ln(Rout/Rin)
where Rout = 7.0 mm , Rin = 0.450 mm , Eo = 8.85*10^-12 F/m
SO C = [2*3.14*8.85*10^-12*0.19]/ln(7/0.450) = 3.82 pF
(b) potential difference V = Q/C = 12.5/3.82 = 3.27 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.