Refer to the temperature versus time graph (Figure 2)when answering the question
ID: 1589772 • Letter: R
Question
Refer to the temperature versus time graph (Figure 2)when answering the questions in Parts C through F. A system consists of 250 g of water. The system, originally at TA = 21.0 C, is placed in a freezer, where energy is removed from it in the form of heat at a constant rate. The figure shows how the temperature of the system takest1 =10min=600s to drop to 0C, after which the water freezes. Once the freezing is complete, the temperature of the resulting ice continues to drop, reaching temperature TB after an hour. The following specific heat and latent heat values for water may be helpful.
How much energy must be transferred out of the system as heat Q to lower its temperature to 0C?
specific heat of ice (at 0C) ci = 2.10 J/(gK) latent heat of fusion (ice to water phase change at 0C) Lf = 333.7 J/g specific heat of water (at 15C) cw = 4.186 J/(gK) latent heat of vaporization (water to steam phase change at 100C) Lv = 2256 J/g specific heat of steam (at 110C) cs = 2.01 J/(gK)Explanation / Answer
energy transferd is Q = m*S*dT = 0.250*4186*(21-0) = 21976.5 J
m is the mass of the system or water
S is the specific heat capacity of water
dT is the change in temparature = 21 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.