A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.0 m/s in the +
ID: 1590473 • Letter: A
Question
A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.0 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.320 m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 42.0 s, at which point the thruster turns off. (a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off? m/s (b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis. ° counterclockwise from the +x-axis
Please give a step by step response
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , u = 21 j m/s
acceleration, a = 0.32 i m/s^2
time , t = 42 s
a) let the final velocity is vf
vf = u + a * t
vf = 21 j + 0.32 * 42 i
vf = 13.44 i + 21 j
vf= sqrt(13.44^2 + 21^2) at arctan(21/13.44) degree
vf = 24.93 m/s at 57.4 degree
the magnitude of satellite's velocity is 24.93 m/s
b)
the direction of satellite's velocity is 57.4 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.