A playground is on the flat roof of a city school, h b = 5.40 m above the street
ID: 1590479 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, hb = 5.40 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 6.50 m high, to form a 1.1-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of = 53.0° above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall.
(a) Find the speed at which the ball was launched.
m/s
(b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall.
m
(c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands.
m
please show a step by step response
dExplanation / Answer
here,
h = 6.5 m
d = 24 m
t = 2.2 s
theta = 53 degree
a)
let the speed at which the ball is launched be v
v * cos(theta) * t = d
v * cos(53) * 2.2 = 24
v = 18.13 m/s
b)
let the vertical by which the ball clears the wall be h'
( h' + h) = v*sin(theta) * t - 0.5 * g * t^2
( h' + 6.5) = 18.13 * sin(53) * 2.2 - 0.5 * 9.8 * 2.2^2
h' = 1.64 m
c)
y = x * tan(theta) - g * x^2 /( 2 * v^2 * cos^2(theta))
6.5 = x * tan(53) - 9.8 * x^2 /( 2 * 18.13^2 * cos^2(53))
solving for x
x = 26.22 m
the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands , x' = x - d
x' = 26.22 - 24= 2.22 m
the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands is 2.22 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.