Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.65 nC and charge
ID: 1590604 • Letter: T
Question
Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.65 nC and charge 2 of magnitude 2.00 nC , are separated by a distance of 40.0 cm . An electron is released from rest at the point midway between the two charges, and it moves along the line connecting the two charges.
Part A
What is the speed vfinal of the electron when it is 10.0 cm from charge 1?
Express your answer in meters per second.
Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude 3.65 nC and charge 2 of magnitude 2.00 nC , are separated by a distance of 40.0 cm . An electron is released from rest at the point midway between the two charges, and it moves along the line connecting the two charges.
Part A
What is the speed vfinal of the electron when it is 10.0 cm from charge 1?
Express your answer in meters per second.
Explanation / Answer
given
distance b/w 2 fixed charges = d = 40 cm
q1 = 3.65 nC
q2 = 2 nC
by the mechanical energy conservation we can write
KEi + PEi = KEf + PEf
we know that PEi = ke q1/ (d/2) + k e q2/(d/2)
= 2ke (q1+q2)/d
= 2* 9*109* (-1.6 * 10-19)(3.65+2) * 10-9 / 0.4
= -4.068 * 10-17 J
PEf = keq1 / 0.1 + keq2/ 0.3 = 9*109 * (-1.6 * 10-19) *3.65* 10-9 / 0.1 + 9*109 * (-1.6 * 10-19 )*2* 10-9 /0.3
= -5.256 * 10-17 - 0.96 * 10-17 J
= -6.216 * 10-17 J
let velocity at that time = v m/s
so KEf = 1/2 m v2
so from
KEi + PEi = KEf + PEf
0 - 4.068 * 10-17 = 1/2 m v2 - 6.216 * 10-17
2.148 * 10-17 = 1/2 * 9.1*10-31 v2
v = 6.87 * 106 m/s
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.