14.3 As shown in the figure below, a box of mass m 15.3 kg is released from rest
ID: 1591279 • Letter: 1
Question
14.3
As shown in the figure below, a box of mass m 15.3 kg is released from rest (at position A) at the top of a 30.0 frictionless incline. The box slides a distance d 4.30 m down the incline before it encounters (at position B) a spring and compresses it an amount xc 0.240 m (to point C) before coming momentarily to rest. Using energy content, determine the following point of release (a) speed of the box at position B m/s VB, (b) spring constant N/m (c) the physical quantity that is constant throughout the process kinetic energy O elastic potential energy O gravitational potential energy O total energy TutorialExplanation / Answer
For these problems, the easiest method is to use conservation of mechanical energy, since there is no friction
.a ) punto A
EmA = K + U
K=0 U = mgh
like this in an inclined plane we can use trigonometry to find pair up
Tg = h/ 4.30 h = 4.30 tg
Poimt B
EmB = K + U
U=0 reference at this point
EmA = EmB
mg 4.30 tg = ½ m v2
v2= 2g 4.30 tg 30 v2= 48.66
V = 6.976 m/s
.b) We write the energy in points B y C
point B
EmB = K + Ug+Ur
K= ½ m V2
Ug = mg h´ tg = h´/0.240 We write the energy in points
Ur= ½ k x2 x=0 uncompressed spring
Point C
Emc = Ur
stionary and zero block system refencia
EmC = ½ K x2
EmB = EmC
½ m V2 + m g 0.240 Tg 30 = ½ K x2
K= (½ m V2+ m g 0.240 Tg 30 )2/x2
K = ( ½ 15.3 6.9762+ 15.3 9,8 0.250 Tg 30) 2/0,242= (372.28+ 21.64) *34.72
K = 13676 N/m
.c) As we saw energy transformed, but the sum (ENERGY total) remains constant throughout the process, so the total energy is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.