Some other capacitor problems: a) A 5.0 F and a 15.0 F capacitor are connected i
ID: 1591809 • Letter: S
Question
Some other capacitor problems: a) A 5.0 F and a 15.0 F capacitor are connected in series and then this series combo is connected in parallel to a 25.0 F capacitor. What is the equivalent capacitance? b) What would be the voltage needed on a 10.0 F capacitor for it to store as much energy as a 1000 kg car traveling at 30.0 m/s? c) Five capacitors are connected in parallel, and then charged by an ideal battery of some voltage V, until each has charge q. If one of these three capacitors is then removed from the circuit, what would be the resulting charge on each remaining capacitor in the circuit?
Explanation / Answer
a) Equivalent capacitance = C = 5*15/20 + 25 = 28.75*10^-6 F
b) 0.5mv^2 = 0.5CV^2
0.5*1000*30^2 = 0.5*10*V^2
V = 300 Volt
c) As capacitors are in parallel so the resulting charge on each remaining capacitor in the circuit will be q asVoltage and C will not change in parallel.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.