A car starts from rest at a stop sign. It accelerates at 2.0 m/ s 2 for 6.9 seco
ID: 1591941 • Letter: A
Question
A car starts from rest at a stop sign. It accelerates at 2.0 m/ s 2 for 6.9 seconds, coasts for 2.5 s , and then slows down at a rate of 1.5 m/ s 2 for the next stop sign.How far apart are the stop signs? A car starts from rest at a stop sign. It accelerates at 2.0 m/ s 2 for 6.9 seconds, coasts for 2.5 s , and then slows down at a rate of 1.5 m/ s 2 for the next stop sign.
How far apart are the stop signs? A car starts from rest at a stop sign. It accelerates at 2.0 m/ s 2 for 6.9 seconds, coasts for 2.5 s , and then slows down at a rate of 1.5 m/ s 2 for the next stop sign.
How far apart are the stop signs?
Explanation / Answer
Initial velocity of the car Vi = 0 m/s
acceleration a1 = 2.0 m/s2
time t1 = 6.9 sec
It moves with constant speed for time t2 = 2.5 sec
acceleration a2 =0
acceleration a3 = 1.5 m/s2
final velocity Vf =0
So distance covered in first 6.9 sec
d1 = Vi*t + 1/2at2
d1 = 0 + 1/2(2)(6.9)2
d1 = 47.61 m
distance covered while it was moving with constant speed
d2 = V2*t2
where V2 = Vi +at1
V2 = 0 + 2*6.9
V2 = 13.8 m/s
d2 = (13.8)(2.5)
d2 = 34.5 m
now distance covered while it is slowing down
Vf2 = V22 + 2ad3
0 = (13.8)2 +2*(-1.5)d3
d3 = 63.48 m
total distance covered D = d1 +d2 +d3
D = 47.61 + 34.5 +63.48
D = 145.59 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.