The ink drops have a mass m = 1.00×1011 kg each and leave the nozzle and travel
ID: 1592235 • Letter: T
Question
The ink drops have a mass m = 1.00×1011 kg each and leave the nozzle and travel horizontally toward the paper at velocity v = 25.0 m/s . The drops pass through a charging unit that gives each drop a positive charge q by causing it to lose some electrons. The drops then pass between parallel deflecting plates of length D0 = 1.50 cm , where there is a uniform vertical electric field with magnitude E = 8.40×104 N/C If a drop is to be deflected a distance d = 0.270 mm by the time it reaches the end of the deflection plate, what magnitude of charge q must be given to the drop? Assume that the density of the ink drop is 1000 kg/m3 , and ignore the effects of gravity.
Explanation / Answer
velocity along x direxction vx should be constant since there is no force along x axis
vx = 25.0 m/s
The time electron travled inside the capacitor is t
t= S/vx (S is distance traveled in x direction)
t= 0.015/25 = 6*10^-4 s
distance travelled in y direction
y= -0.00027 m
F= Eq
E= ma/q
y=0+at2/2
a= 0.00027*2/t2 = 1500 m/s2
m=1* 10^-11 kg
E= 8.4 *10^4 N/C
q=ma/E
q=1* 10^-11 *1500/ 8.4 *10^4 = 1.7857 *10^-13 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.