Consider a horizontal, insulating plane that is uniformly and negatively charged
ID: 1592323 • Letter: C
Question
Consider a horizontal, insulating plane that is uniformly and negatively charged. Assume the plane is very large and may be modeled as being infinite in extent. The magnitude of the electric field .100m from the place is 2.5x10^5 N/C.
What is the surface charge density of the plane?
A particle of mass 5.35x10^-6 kg is observed to be at rest 0.100m below the plane. Gravity acts downward in the figure, and the magnitude of the free-fall acceleration is 9.8m/s^2. What is the charge of the particle?
Explanation / Answer
electric field due to infinite sheet = sigma/ epsilon
2 .5x10^5N/C =sigma /epsilon
sigma= 2.5x10^5 * 8.85 *10^-12 =0.00000221 C/m2
mg =Eq
q=mg/E = 5.35x10^-6 *9.8 / 2 .5*10^5 = 2.92 *10-10 c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.