Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A commuter travels to work along a road with many traffic signals. After stoppin

ID: 1592332 • Letter: A

Question

A commuter travels to work along a road with many traffic signals. After stopping at one red light the commuter accelerates at 2 m/s^2. Just as he passes a speed camera, he notices that the next traffic light has turned red and he must stop, which he does by reversing his acceleration and now decelerating at a constant rate of 2 m/s^2; coming to a stop just at the traffic light. The distance between the two traffic lights is 800 m. How does the time he is speeding up compare to the time he is slowing down? More time speeding up More time slowing down You cannot determine from the information given Same Explain your reasoning. How much time does he take to get from the first traffic light to the second? What was his maximum speed? The speed limit on the road is 45 mi/h. If he is going more than about 15 mi/h faster than that, hell get a traffic ticket in the mail. Do you expect him to get one? It cannot be determined from the information given. Explain your reasoning.

Explanation / Answer


A) same


A1)

during acceleration

x1 = 0.5*a1*t1^2

x1 = 0.5*2*t1^2


x1 = t1^2 ..(1)


v1 = a1*t1

v1 = 2*t1 ...(2)


during deceleration


x2 = (v1*t2) -(0.5*a2*t2^2)

x2 = 2*t1*t2 - t2^2....(3)


------
final speed


v2 = 0


v2^2 - v1^2 = 2*a*x2

4*t1^2 = 4*x2

x1 + x2 = 800

t1^2 + t2^2 = 800 ..(4)


t1^2 + 2*t1*t2 - t2^2 = 800...(5)

from 4 & 5

t1 = t2 = 20 s


B)


t = t1 + t2 = 40 s

(c)


V1 = 2*20 = 40 m/s


(d)

yes


D1)

v1 = 40 m/s = 89.4 mi/h

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote