A diver of weight 800 N stands at the end of a diving board of length L = 4 m an
ID: 1592782 • Letter: A
Question
A diver of weight 800 N stands at the end of a diving board of length L = 4 m and negligible mass (Figure 12-25). The board is fixed to two pedestals separated by distance d = 1.5 m. Fig. 12-25
(a,b) What are the magnitude and direction of the force on the board from the left pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.) N
(c,d) What are the magnitude and direction of the force on the board from the right pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.) N
(e,f) Which pedestal is being stretched and which is being compressed?
Explanation / Answer
A)
800*(4-1.5) = 2000Nm
divide by 1.5 for force on left pedestal
a=1333.33N and in downward direction.
Therefore, force from the left pedestal is 1333.33N.
B)
add forces for reaction if board is stationary
1333.33 + 800
=2133.33N and in upward direction
C)
The left pedestal is stretched and the right pedestal is compressed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.