A block is at rest on the incline shown in the figure. The coefficients of stati
ID: 1592807 • Letter: A
Question
A block is at rest on the incline shown in the figure. The coefficients of static and kinetic friction are µs = 0.67 and µk = 0.57, respectively. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2. and the angle is 30.
Part A: What is the frictional force acting on the 38 kg mass?
Part B: What is the largest angle which the incline can have so that the mass does not slide down the incline? Answer in units of degress.
Part C: What is the acceleration of the block down the incline if the angle of the incline is 37 ? Answer in units of m/s 2 .
Explanation / Answer
Given that
The coefficients of static and kinetic friction are µs = 0.67 and µk = 0.57
The acceleration of gravity is (g) =9.8 m/s 2
Mass of the object is m =38kg
Now we know that the
Frictional force is
fs =us*Ncostheta
The normal force is given by N =mgcsotheta =38*9.81cos(30) =322.836N
Now the frictional force is given by
fs =us*N =0.67*322.836 =216.30N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.