A long, straight wire lies along the y -axis and carries a current of 10.9 A in
ID: 1593176 • Letter: A
Question
A long, straight wire lies along the y-axis and carries a current of 10.9 A in the positive y direction. A second long, straight wire, parallel to the first and 10.6 cm to the right, carries a current of 4.95 A in the negative y direction. At what value of the x coordinate does the resultant magnetic field vanish?
Can someone help. I already posted this once and the first person got it wrong. They first person got an answer of 4.49 m. I tried putting in answers all around this number as well and they didn't work.
Explanation / Answer
Here ,
as the current flow in the oposite direction
the magnetic field will be zero at a point which is same side of both the wires
as the current in less in the right wire
the point must be closer to the right wire
I1 = 10.9 A
I2 = 4.95 A
let the x coodinate is x
for the magnetic field to be zero
u0 * I1/(2*pi*x) - u0 * I2/(2 *pi * (x - d)) = 0
10.9/(x) - 4.95/(x - 10.6) = 0
solving for x
x = 19.41 cm
the magnetic field is zero at 19.41 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.