An external agent does 6.0 W of work moving a-11 C point charge, at constant spe
ID: 1593530 • Letter: A
Question
An external agent does 6.0 W of work moving a-11 C point charge, at constant speed from points C to D. (Figure 1) What is the voltage, V-VD-VC between points C and D? Express your answer using three significant figures and include the appropriate units 0 = 1 Value Units Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part B This question will be shown after you complete previous que Part C This question will be shown after you complete previous que Part D This question will be shown after you complete previous que Figure 1Explanation / Answer
given are
Work=6uJ=6*10^-6 J
Q=-11uC=-11*10^-6 C
Work done =q delta V
Deltav=work done/q
=6*10^-6/-11*10^-6
Delta v=-0.545 V--answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.