Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The
ID: 1593534 • Letter: A
Question
Astronauts use a centrifuge to simulate the acceleration of a rocket launch. The centrifuge takes 30.0 s to speed up from rest to its top speed of 1 rotation every 1.40 s. The astronaut is strapped into a seat 5.60 m from the axis.
a) What is the astronaut's tangential acceleration during the first 30.0 s ?
b) How many g's of acceleration does the astronaut experience when the device is rotating at top speed? Each 9.80 m/s2 of acceleration is 1 g.
Thanks!
a) What is the astronaut's tangential acceleration during the first 30.0 s ?
b) How many g's of acceleration does the astronaut experience when the device is rotating at top speed? Each 9.80 m/s2 of acceleration is 1 g.
Thanks!
Explanation / Answer
Angular velocity at the end of 30 second is:- omega = [2pi / 1.4] = 4.49 radian /s
Linear velocity at the end of 30 second is r*omega = 5.6 x 4.49 = 25.144 m/s
So,
a:- Tangential acceleration = change in velocity / time = 25.144 / 30 = 0.838 m/s^2.
b:- The centripetal acceleration is r ^2 = r * = 25.144* 4.49 = 112.896 m/s^2
So, in terms of g, it is:-
centripetal acceleration = 112.896/ 9.8 = 11.52g force.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.