a fully loaded 737 airliner has 68,000 kg (a) ignoring drag how much work do eng
ID: 1593827 • Letter: A
Question
a fully loaded 737 airliner has 68,000 kg (a) ignoring drag how much work do engines need to do to achieve takeoff speed of 250 km/h? (b) what minimum force should the engines supply to achieve takeoff in a distance of 1.20 km? (c) the 737 is powered by two engines, each of which can produce 117 kN of force are they powerful for the take off of part ( b?)
***( Most important questions)***
How much work is required to lift the aircraft of the preceding problem to its 10.5 km cruising altitude? compare with work required to achieve its takeoff speed.
Explanation / Answer
a)
m = mass = 68000 kg
Vi = initial speed = 0 m/s
Vf = final speed = 250 km/h = 69.44 m/s
work done = change in KE
W = (0.5) m (Vf2 - Vi2)
W = (0.5) (68000) (69.442 - 02) = 1.64 x 108 J
b)
d = displacement = 1.20 km = 1200 m
F = force
Using the equation
W = F d
1.64 x 108 = F (1200)
F = 1.37 x 105 N
c)
yes since the sum of 117 kN and 117kN give net force of 2.34 x 105 N which is greater than required force of 1.37 x 105
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.