On level ground a shell is fired with an initial velocity of 46.0 m/s at 70.0 ab
ID: 1594353 • Letter: O
Question
On level ground a shell is fired with an initial velocity of 46.0 m/s at 70.0 above the horizontal and feels no appreciable air resistance.
Part A
Find the horizontal and vertical components of the shell's initial velocity.
Enter your answers numerically separated by a comma.
v0h , v0v= m/s
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
How long does it take the shell to reach its highest point?
Express your answer using three significant figures.
t=
Part C
Find its maximum height above the ground.
Express your answer using three significant figures.
h(max)=
Part D
How far from its firing point does the shell land?
Express your answer using three significant figures.
L=
Part E
At its highest point, find the horizontal and vertical components of its acceleration.
Enter your answers numerically separated by a comma.
ah , av= m/s^2
Part F
At its highest point, find the horizontal and vertical components of its velocity.
Enter your answers numerically separated by a comma.
vh , vv= m/s
Explanation / Answer
a) Horizontal component = (cos 70) x 46 = 15.73 m/sec.
Vertical component = (sin 70) x 46 = 43.23 m/sec.
b) Time to max. height = (v/g), = 43.23/9.8, = 4.41 secs. (Use vertical component only).
c) Height attained = (v^2/2g), = 95.35 metres.
d) It will be in the air (2 x 4.41s) = 8.82 secs. Horizontal velocity component is 15.73 m/sec., so range = (15.73 x 8.82) = 138.74 metres.
e) At highest point, horizontal and vertical components of acceleration = 0.
f) At highest point, horizontal velocity component = 15.73 m/sec., and vertical component = 0.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.