A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m/s . It st
ID: 1594648 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m/s . It strikes the floor in 0.350 s. Ignore air resistance.
Part A
Find the height of the tabletop above the floor. h=
Part B
Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor. L=
Part C
Find the horizontal component of the book's velocity, just before the book reaches the floor. vx =
Part D
Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor. vy=
Part E
Find the magnitude of book's velocity, just before the book reaches the floor. v=
Part F
Find the direction of book's velocity, just before the book reaches the floor. =
Explanation / Answer
initial speed of the book = 2.7 m/s
using the equation of linear motion
Y = Uy*t + 0.5*(-g)t^2
y = 0 + 0.5*(-9.8)*(0.35)^2
y = -0.6m
height of the tabletop above the floor = 0.6 m
B) X = Uxt +0.5ax*t^2
but acceleration in x- direction = 0
x = 2.7*0.35 = 0.945 m
c) horizontal component of books velocity before reaching the floor
Vx = Ux = 2.7 m/s
d) vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Vy = Uy - gt
Vy =0 - 9.8*0.35 = -3.43 m/s
e) magnitude of books velocity = sqrt( 2.7^2 + 3.43^2) = 4.365 m/s
f) angle =tan^-1 ( 3.43/2.7) = 51.8 degree below the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.