Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform electric field of magnitude 600N/C passes through a circular disk of r

ID: 1595300 • Letter: A

Question

A uniform electric field of magnitude 600N/C passes through a circular disk of radius 12cm. Find the electric flux if its face is (a) perpendicular to the field line, (b) at 30' to the field line, and (c) parallel to the field line. A uniform electric field E is parallel to the axis of a hollow hemisphere of radius r. (a) What is the electric flux through the hemispherical surface? (b) What is the result if E is perpendicular to the axis? A spherical shell of radius 30cm has a surface charge density 60nC/m^2. Find the electric field at a point (a) just outside the surface, (b) in the interior, and (c) at a distance 50cm from the center. A solid sphere of radius 20cm carries a total charge 68nC uniformly distributed over its volume. Find the electric field (a) at a point just outside the sphere, and (b) at an interior point 10cm from the center. Two concentric thin spherical shells of radius R_1 and R_2 with R_1 a, and r r > R_1 and R_1 > r. From a solid sphere of radius a with a uniform charge density rho a spherical volume of radius a/2 is removed as shown. Find the magnitude and direction of the center of the original sphere.

Explanation / Answer

1)

electric field , E=600 N/C


circular disk radius, r=12cm =`12*10^-2 m


a)


electric flux= E.A


=E*A*cos(theta)


=E*A*cos(90)


=0

b)


electric flux= E.A


=E*A*cos(theta)


=600*pi*r^2*cos(30)


=600*pi*(12*10^-2)^2*cos(30)


=23.5 wb

c)

electric flux= E.A


=E*A*cos(theta)


=600*pi*r^2*cos(0)


=600*pi*(12*10^-2)^2*cos(0)


=27.14 wb

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote