A Pebble is lodged into the outer edge of a spinning tire. The tire has a radius
ID: 1595571 • Letter: A
Question
A Pebble is lodged into the outer edge of a spinning tire. The tire has a radius of 0.500 m and rotate g at a constant rate of 200 rev/min what is the magnitude of the Pebbles Velocity and acceleration? An unknown particles one dimensional is found to follow the function a_x = (10 - 1) m/s^2, where is in seconds. AT t = 0s its initial velocity and were found to be v_0 10mls what is the particles position at t = 10s? As you drive down a rood a night going 20m/s you are a deer which steps into the road 3sm in font Dr you takes you 0.50s to hit the brakes which cause you to decelerate at 10 m/s^2 How far away is the dear from you when you eventually come to a stopExplanation / Answer
formula which relates angualr speed and linear speed is
v= rw
= 0.5 m ( 200 rev/min( 2pi rad/ rev * ( min/ 60 s)
=10.46 m/s
accleration is
a= r w^2
= 0.5 m ( 200 rev/min( 2pi rad/ rev * ( min/ 60 s) )^2
=219.1 m/s^2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
(b)
from the kinematic equation
sf- si= ut + 1/2 at^2
sf= si+ ut + 1/2 at^2
=50 m+ (10 ) t + 1/2 ( 10-t) t^2
att= 10 s
sf = 50 m+ 10 (10) + 0
= 150 m
As per guide lines I worked first two problems kindly post remaining questions in the next post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.