A thin spherical shell with radius R_1 = 3.00 cm is concentric with a larger thi
ID: 1595656 • Letter: A
Question
A thin spherical shell with radius R_1 = 3.00 cm is concentric with a larger thin spherical shell with radius R_2 = 5.00 cm. Both shells are made of insulating material. The smaller shell has charge q_1 = +6.00 nC distributed uniformly over its surface, and the larger shell has charge q_2 = - 9.00 nC distributed uniformly over its surface. Take the electric potential to be zero at an infinite distance from both shells, (a) What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center: (i) r = 0; (ii) r = 4.00 cm; (iii) r = 6.00 cm? (b) What is the magnitude of the potential difference between the surfaces of the two shells? Which shell is at higher potential: the inner shell or the outer shell?Explanation / Answer
here inner charge Qin = +6 nC
Outer charge Qout = -9nC
inner Radius R1 = 3 cm = 0.03 m
outer Radisu R2 = 5 cm = 0.05 m
Electric potential Due to apoint charge Q is V = KQ/r
where K is 9 *10^9 and r is the distance
so
part A :
At r =0 ,
Due to outer Shell, Electric Potential , Vout = KQout/R2
Vout = (9*10^9 * -9*10^-9)/(0.05)
Vout = - 1620 Volts
Due to inner Shell, Electric Potential , Vin = KQin/R1
Vin = (9*10^9 * -9*10^-9)/(0.03)
Vin = + 2700 Volts
Vnet at r = 0, is Vnet = Vin + Vout
Vnet at r =0 = 2700-1620
Vnet = 1080 Volts
------------------------------------
ii)
at r = 4cm
PD Vdiff = Vin - Vout
PD = K/r*(Qin - Qout)
Vnet = (9*10^9/0.04) *(6*10^-9-9*10^-9)
Vnet = -675 Volts
--------------------------------
iii)
at r= 6cm
Potential Diff = Vdiff = Vin - Vout
Vdiff = K/r*(Qin - Qout)
Vnet = (9*10^9/0.06) *(6*10^-9-9*10^-9)
Vnet = -450 Volts
----------------------
Since inner shell is +ve
it is at Higher Potential
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.