Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This print-out should have 11 questions. Multiple-choice questions may continue

ID: 1596443 • Letter: T

Question

This print-out should have 11 questions. Multiple-choice questions may continue on the column car page - find all choices before answering. A 40 m length of coaxial cable has a solid cylindrical wire inner conductor with a diameter of 1.183 mm and carries a charge of 11.59 mu C. The surrounding conductor is a cylindrical shell and has an inner diameter of 8.249 mm and a charge of -11.59 mu C. What is the capacitance of this cable? Assume the region between the conductors is air. The value of the Coulomb constant is 8.98755 times 10^9 N middot m^2/C^2. Answer in units of nF. Two capacitors, 1.9 mu F and 24.8 mu F, are connected parallel. What is the equivalent capacitance of the parallel combination?

Explanation / Answer

1)

Capacitance/unit length of a long cylinder is

C/L = (2r) / (ln (b/a))

b is radius of outside conductor

a is radius if inside conductor

is 8.8542 x 10^-12 F/m

C = (40)(2)(8.8542 x 10^-12) / ln (8.249/1.83)

C = 2.225 x 10^-9 / 1.51

C = 1.47 nF

2)

C1 = 1.9 uF

C2 = 24.8 uF

1/Ctotal = 1/C1 + 1/C2

1/Ctotal = 0.5663

Ctotal = 1.766 uF

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote