A magnetic field passes through a stationary wire loop, and its magnitude change
ID: 1596512 • Letter: A
Question
A magnetic field passes through a stationary wire loop, and its magnitude changes in time according to the graph in the drawing. The direction of the field remains constant, however. There are three equal time intervals indicated in the graph: 0-3.0 s, 3.0-6.0 s, and 6.0-9.0 s. The loop consists of 45 turns of wire and has an area of 0.30 m^2. The magnetic field is oriented parallel to the normal to the loop. For purposes of this problem, this means that phi = 0 degree in Equation 22.2. For each interval, determine the induced emf. The wire has a resistance of 0.50 Ohm. Determine the induced current for the first and third intervals.Explanation / Answer
given:
number of turns = 45 turns
area=0.30m^2
The emf is given by the rate of change of flux.
The total area is 45 * 0.30
The rate of change of B is 0.4/3 , 0 , and - 0.2/3 for the three intervals.
Giving an emf of
a) 0.4 /3 * 45* 0.30 = 1.8 V
b) zero
c) - 0.2 / 3 * 45 * 0.30 = -0.9 V
And for the current. I = V/R
so for the intervals it is
a) 1.8 / 0.50 = 3.6 A
b) zero
c) - 0.9 / 0.5 = - 1.8 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.