7) a, b and c please! The internal resistance of a battery whose emf is 28.8 V v
ID: 1596607 • Letter: 7
Question
7) a, b and c please!
The internal resistance of a battery whose emf is 28.8 V varies with the current according to the equation r =, where a=0.170 ohm and b=0.020 ohm/A. What is the terminal voltage of the battery when I = 2.0 A? What is the power dissipated in the battery when I = 2.0 A? What is the terminal voltage in the battery when I = 5.0 A? To avoid electrical fires, wirings must be sufficiently thick. What should be the diameter of a Cu wire if it is to carry a maximum current of 9.0 A and produce no more than 2.0 W of heat per meter of length?Explanation / Answer
Terminal voltage of the battery is the difference between the emf and the voltage developed across the battery due to the internal resistance.
V = emf - Ir
here, r = a + bI
a = 0.17 ohm and b = 0.02 ohm/A
for I = 2A: r = 0.17 + 0.02 (2) = 0.21 ohms
therefore V = 28.8 - 2(0.21) = 28.38 Volts
Power dissipated in the battery = P = I2r = (2)2(0.21) = 0.84 W.
when I = 5 A, r = 0.17 + 0.02(5) = 0.27 ohms
Therefore, V = 28.8 - 5(0.27) = 27.45 Volts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.