A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1597136 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.700 rad/s2 .
a.) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
b.)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
c.)Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
d.)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Explanation / Answer
a)
here
a = alpha * r
a = 0.7 * 0.6
a = 0.42 m/s^2
b)
After it has turned through 60deg = pie / 3 rad
w^2 = w0^2 + 2 * alpha * theta
w^2 = 0 + 2 * 0.7 * pie / 3
w^2 = 1.4653 rad/s^2
radial a = w^2 * r = 1.4653 * 0.6m = 0.879 m/s^2
c)
Tangential a = 0.42 m/s^2
d)
w^2 = 0 + 2 * 0.7 * 2 * pie/3 = 2.93 rad/s^2
radial a = 2.93 rad/s^2 * 0.6m = 1.758 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.