Consider a crate with a mass of m=100 kg sitting on the floor of a warehouse. Le
ID: 1597229 • Letter: C
Question
Consider a crate with a mass of m=100 kg sitting on the floor of a warehouse. Let there be coefficients of kinetic and static friction of uk=0.900 and us=1.30.
a. If you can push with a max force of F=1.300 X 103N, will you be able to overcome the force of static friction on the crate? Show work to justify answer.
b. If you can start the crate in motion, what will be its acceleration once it starts moving, and is subject to the force of kinetic friction? If the max force is not enough, how much force would it take to start the crate in motion?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 100 kg
uk = 0.9 , us = 1.3
a)
the force applied , F = 1300 N
the frictional force , ff = us * m * g
ff = 1.3 * 100 * 9.8 N
ff = 1274 N
as applied force is greater than static force
so, maximum force is able to overcome from static friction
b)
kinetic frictional force , ffk = uk * m * g
ffk = 0.9 * 100 * 9.81 = 882.9 N
the accelration of crate , a = (F - ffk)/m
a = ( 1300 - 882.9)/100
a= 4.17 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.