A proton moves at 5.00 times 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a u
ID: 1597465 • Letter: A
Question
A proton moves at 5.00 times 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 7.80 times 10^3 N/C. Ignore any gravitational effects. Find the time interval required for the proton to travel 4.50 cm horizontally. _____________ ns Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 4.50 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) ________________ mm Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 4.50 cm horizontally. v vector=Explanation / Answer
horizontal velocity will remain constant
speed = distance / time
5 * 10^5 = 0.045 / time
time = 9 * 10^-8 sec or 90 ns
acceleration = charge * electric field / mass
acceleration = 1.6 * 10^-19 * 7.8 * 10^3 / (1.672 * 10^-27)
acceleration = 746411483254 m/s^2
s = ut + 0.5 * at^2
s = 0 + 0.5 * 746411483254 * (90 * 10^-9)^2
vertical displacement = 0.00302 m
vertical dispacement = 3.02 mm
v = u + at
vertical velocity = 0 + 746411483254 * (90 * 10^-9)
vertical velocity = 67177.03 m/s
v = (5 * 10^2i + 67.17703j) km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.