224.3 g of water (c = 4189 J/kg•K) is contained in a thermally insulated 92.0 g
ID: 1597598 • Letter: 2
Question
224.3 g of water (c = 4189 J/kg•K) is contained in a thermally insulated 92.0 g copper (c = 387 J/kg•K) bowl. Both the water and bowl are at 11.8 °C. A 85.8 g aluminum (c = 900 J/kg•K) ball at 72 K is dropped into the water.
1)After coming to equilibrium, what will the final temperature of the system be (in °C)?
2)How much water will be turned into steam (in g)?
3)How much water will be turned into ice (in g)?
4)How much water remains (in g)?
Please answer all the questions or don't answer them at all. Thank you
Explanation / Answer
Given
mass of
Water = 224.3 g = 0.224 kg,
copper = 0.092 kg,
aluminium = 0.0858 kg
specific heat of
water cW = 4189 J/kgk
copper Cc = 387 J/kgk
aluminium Ca = 900 J/kgk
temperature of
water and copper = 11.8 0C = 284.8k
aluminium = 72 k
here heat energy lost by water and copper = heat gain by aluminium
(T-T1)(mw*Cw+mc*Cc) = ma*Ca(T-T1)
(T -284.8)(0.224*4189+0.092*387)= 0.0858*900(72-T)
T =235.85
T = 273.15-235.85
T = 37.3 0C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.