A big truck of mass 2000-kg travels along a straight 700-m portion of highway (f
ID: 1598080 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
i)
acceleration is given as
a = (Vf - Vi)/t
where Vf = final velocity , Vi = initial velocity , t = time
for A to B motion :
Vf = 10 m/s towards east
Vi = initial velocity = 10 m/s towards east
a = (10 - 10)/t = 0 m/s2
ii)
for B to C
the truck moves in a curve of radius 50 m at constant speed , hence it experience centripetal acceleration which is given as
a = V2/r = 102/50 = 2 m/s2
iii)
for B to C , the frictional force provides the necessary centripetal force to move in curve
hence , frictional force = f = centripetal force = m a = 2000 x 2 = 4000 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.