A particle possessing 8.25 mu C of charge and a mass of 7.55 g is fired at a spe
ID: 1598254 • Letter: A
Question
A particle possessing 8.25 mu C of charge and a mass of 7.55 g is fired at a speed of 459 cm/s between two horizontal charged plates of length 34.6 cm, as shown in the figure. If the electric field is constant at 1.80 times 10^3 N/C between the two plates* and directed upwards, calculate the end distance y by which the charge falls below a straight-line path. Assume a gravitational acceleration of g = 9.81 m/s^2. What field strength will allow the particle to pass between the plates along a straight path? In actuality, the electric field will vary considerably near the edges of the plates. We will ignore this situation and consider the electric field constant everywhere between the plates.Explanation / Answer
a)
Time taken to cross the plate
t=L/v=34.6/459 =0.07538 s
from newtons 2nd law ,net force acting on particle is
Fnet=mg-FE
ma=mg-qE
a=g-(qE/m) =9.81-(8.25*10-6)*1800/(7.55*10-3)
a=7.843 m/s2
from
Y=Vot+(1/2)at2=0+(1/2)*7.843*0.075382
Y=2.23 cm
b)
E=mg/q=(7.55*10-3)*9.81/(8.25*10-6)
E=8977.6 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.