Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose your mass is 75.0 kg. You step gently off the edge of a high diving plat

ID: 1599071 • Letter: S

Question

Suppose your mass is 75.0 kg. You step gently off the edge of a high diving platform, so that you essentially start falling from rest toward the Earth. (Ignore air resistance.) a. During your freefall, which force has the greater magnitude? A. the magnitude of the gravitational force of the Earth on you B. the magnitude of the gravitational force of you on the Earth C. neither - they are equal b. During freefall, your downward acceleration will have a magnitude of 9.80 m/s^2. At the same time, what is the magnitude of the Earth's upward acceleration? Show your work. (Thought question [not for credit]: Reflect on your answer above. As you fall from a high-dive platform, do you fall downward, or does the Earth "fall upward" to meet you? Or both, simultaneously? Based on the accelerations of each body, which one will move farther during the time until impact?) Suppose that a space station is located at a height of exactly 1/2 R_Earth above the surface of the Earth. a. Find the acceleration due to gravity (local value of g) at that location. Show your work. b. If the space station is in a circular orbit around the Earth, find its linear speed. Show your work.

Explanation / Answer

3

a) Answer is C. They are equal

This answer comes out as a result of Newton's third law of motion .

If you are exerting a force of magnitude F then earth will also exert force of same magnitude on you however in opposite direction.

b)

Given

acceleration = a = 9.8 m/s2

mass = 75 kg

So force acting on you = ma = 75 * 9.8 = 735 N

As per answer of our part A force on earth also have magnitude 735 N

using

Let A = acceleration of earth and M ( 6 *1024 kg) be its mass

using

MA = 735

A = 735 /6 *1024 = 1.225 * 10-22  m/s2