Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How much work did the movers do (horizontally) pushing a 169.7kg crate 14.81m ac

ID: 1599257 • Letter: H

Question

How much work did the movers do (horizontally) pushing a 169.7kg crate 14.81m across a rough Boor without acceleration, if the coefficient of kinetic friction was Oil? How much work must be done to stop a 1.248kg car traveling at 11.97m/s?| A baseball (m = 0.1406g. traveling 3132m/s moves a fielder s glove backward 0.26cm when the ball is caught. What was the average force exerted by the ball on the glove? A spring has a spring stiffness constant, k. of 478N/m. How much must this spring be stretched to store 86.78J of potential energy/A 8.24kg monkey swings from one branch to another 1.08m higher. What is the change in potential energy? A novice skier starting from rest, slide; down a frictionless 35.0 degree incline whose vertical height is 192.01m. How fast is she going when she reaches the bottom?

Explanation / Answer

Multiple questions I am allowed to answer only 1 question at a time According to the chegg guidelines

1) m= 169.7 kg d = 14.81 m u(K) = 0.51

Force = u(k) * m * g = 0.51 * 169.7 kg * 9.81 = 848.1606 N

Work = F* d = 848.1606 N * 14.81 m = 12561.25849 Joule ====================ANSWER)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote