15. A load of 94 kg is supported by a wire of length 1.74 m and cross-sectional
ID: 1599301 • Letter: 1
Question
15. A load of 94 kg is supported by a wire of length 1.74 m and cross-sectional area 0.0984 cm^2. The wire is stretched by 0.283 cm. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 . Find the tensile stress. Answer in units of N/m^2.16. What is the tensile strain?
17. Calculate Young’s modulus for the wire. Answer in units of N/m2.
Question 15, chap 9, sect 2. part 1 of 3 10 points A load of 94 kg is supported by a wire of length 1.74 m and cross-sectional area 0.0984 cm2. The wire is stretched by 0.283 cm. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 Find the tensile stress. Answer in units of N/m2. Question 16, chap 9, sect 2. part 2 of 3 10 points What is the tensile strain? Question 17, chap 9, sect 2. part 3 of 3 10 points Calculate Young's modulus for the wire. Answer in units of N/m2.
Explanation / Answer
Pa = N/m^2
L = 1.74 m
M = 94 kg
A = 0.0984 cm^2
g = 9.8 m/s^2
l = 0.283
Tensile stress = force/area
force = mass* gravity =mg
Stress = (94*9.8)/9.84*10^-6 = 9.36 * 10^7 Pa
Strain = Extension / Original length
Strain = 0.00283 /1.74
= 1.6264 * 10^-3
Young Modulus = stress/strain
Young Modulus = 5.75*10^10 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.