8.68) A railroad handcar is moving along straight, frictionless tracks with negl
ID: 1599325 • Letter: 8
Question
8.68) A railroad handcar is moving along straight, frictionless tracks with negligible air resistance. In the following cases, the car initially has a total mass (car and contents) of 150 kg and is traveling east with a velocity of magnitude 5.20 m/s . Find the final velocity of the car in each case, assuming that the handcar does not leave the tracks.
A) An object with a mass of 25.0 kg is thrown sideways out of the car with a speed of 1.90 m/s relative to the car's initial velocity.
B) An object with a mass of 25.0 kg is thrown backward out of the car with a velocity of 5.20 m/s relative to the initial motion of the car.
C) An object with a mass of 25.0 kg is thrown into the car with a velocity of 6.10 m/s relative to the ground and opposite in direction to the initial velocity of the car.
Explanation / Answer
A) Using law of conservation of momentum
then momentum before thrown = momentum afte thrown
along east -west
150*5.2 = (150-25)*Vx
Vx = 6.24 m/sec
Along North -South
0 = (150-25)*Vy + (25*1.9)
Vy = -0.38 m/sec
then V = sqrt(vx^2+vy^2) = sqrt(6.24^2+0.38^2) = 6.25 m/sec
B) then momentum before thrown = momentum afte thrown
along east -west
150*5.2 = (150-25)*Vx -(25*5.2)
Vx = 7.28 m/sec
C) then momentum before thrown = momentum afte thrown
along east -west
150*5.2 = (150+25)*Vx -(25*6.1)
Vx = 5.32 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.