Two resistors R_1 = 40 Ohm and R_2 = 40 Ohm are connected in parallel. This para
ID: 1599385 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Equivalent resistance of R1 and R2 is given by:
1/R = 1/40 + 1/40
=> R = 20 ohms
this is in series with 20 ohms resistor.
Therefore, equivalent resistance of the circuit will be: Req = 20 + 20 = 40 ohms.
So, current in the circuit will be: I = V/Req = 120/40 = 3A.
voltage across the parallel portion of the circuit will be: V - i(20) = 120 - (20)(3) = 60 volts.
and so, voltage across both the resistors R1 and R2 will be 60 volts.
current in each branch will hence be: i = 60/40 = 1.5A.
Power dissipated by R1 = Power dissipated by R2 = i2R = (1.5)2(40) = 90 W
Power dissipated by R3 = (3)2(20) = 180 W.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.