The current through a 3.0 mH inductor is being built up from zero by a 1.5 V bat
ID: 1599618 • Letter: T
Question
The current through a 3.0 mH inductor is being built up from zero by a 1.5 V battery. The equivalent series resistance of the circuit is 6, 0 ohm. a) Calculate the inductive time constant. ________s b) Calculate the current 2.3 ms after the switch is closed. (Then the exponent in Eq. (6) equals -Rt/L = t/_L = -2.3 ms/0.50 ms = -4.6.) ________mA When 250 mA flows through a 3.0 mH MA, inductor, switches are thrown so that the current begins to decay with an equivalent series resistance of 6.0 ohm and no battery. Calculate the current 2.3 ms after the switch is closed. (Then the exponent in Eq. (8) equals -Rt/L = t/pi_L = -2.3 ms/0.50 ms = -4.6.)________mAExplanation / Answer
a) Time constant = L/Rseconds = 3 x 10^-3 /6= 0.5 ms
b) I = 1.5/ 6 (1-e^(-2.3/0.5)) =0.25 ( 1- 0.01005) ( e^-4.6= 0.01005)
I = 0.2475 A appprx
c) I = Imax e^(-Rt/L) = 250 x 10^-3 ( e^ -4.6) = 250 x 10^-3 (0.01005) = 2.5125 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.