We can make a simple capacitor model to study lightning with the cloud and groun
ID: 1599809 • Letter: W
Question
We can make a simple capacitor model to study lightning with the cloud and ground as parallel plates, separated by 540 m. Assume the surface area of the cloud to be the same as the area of a square that is 0.40 km on a side. (Dielectric strength of air is 3.0 times 10^6 V/m). What is the capacitance of this ground-cloud capacitor? Express your answer using two significant figures. How much charge can the cloud hold before the dielectric strength of the air is exceeded and a spark (lightning) results? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
a.) C = Ao /d = 4002 x 8.854187817× 1012 / 540 = 2.623463057 x 10-9 F
b.) maximum potential difference across the plates before breakdown = dielectric strength x distance between the plates
V = 3 x 106 x 540 = 1.62 x 109 volts
Hence the maximum charge Q = VC = 1.62 x109 x 2.623463057 x 10-9 = 4.25 coulombs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.