You are traveling at 40 m/s in a car whose mass (including you) is 8S0 kg When a
ID: 1600532 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
given
vi = 40 m/s
vf = 0 m/s
m = 850 kg
d = 60 m
a) Workdone by friction = change in kinetic energy
= (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)
= (1/2)*850*(0^2 - 40^2)
= -6.8*10^5 J <<<<<<<<<--------------Answer
b) Workdone = F.d
-6.8*10^5 = F*d*cos(180)
-6.8*10^5 = -F*60
==> F = 6.8*10^5/60
= 1.13*10^4 N <<<<<<<<<--------------Answer
c) Workdone = F.d
-6.8*10^5 = F*d*cos(180)
-6.8*10^5 = -F*60
==> F = 6.8*10^5/50
= 1.36*10^4 N <<<<<<<<<--------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.